Güncel Konular
Home / Ücretsiz Müşteri Hizmetleri / Havayolları Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır

Havayolları Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır

Uçak Bileti Değiştirme Telefon : (0850) 840 48 31

Türkiye’de ve Dünya’da teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda birçok yenilik ve kolaylık girdi. Bu kolaylıklardan birçoğu doğrudan olmasına rağmen, bazıları da dolaylı yoldan hayatımıza girdi. Çok değil, bundan bi 10 sene öncesine kadar bir şehirden diğer şehire gitmek; saatlerce, hatt günlerce sürebilmekteydi.

Havayolları Uçak Bileti Değiştirme

Havayolları Uçak Bileti Değiştirme

Günümüzde ise bu durum yerini birkaç saate bırakmış durumda. Eskiden 24 saat süren seyahatler, günümüzde birkaç saatle halledilebilmektedir. Teknoloji ve rekabetin de hızla artması ile birlikde fiyatların da çok uygun olmasına sebep olmaktadır. Öyle ki, otobüs yolculuğu ile 24 saat sürebilecek bir yolculuk, çoğu zaman uçak biletleri ile aynı fiyata satılmaktadır. Hatta bazı durumlarda daha da düşük fiyata uçak bileti satın almak mümkün olabilmektedir.

Türkiye’de yurtiçi uçuşların büyük bir bölümünü Havayolları gerçekleştirmektedir. Özel sektörde her geçen gün genişleyen uçuş ağı ve diğer satış kanalları ile uçak bileti satın almak artık lüks değil, hayatın bir ihtiyacı olarak görülmektedir. Havayolları’nın satış ve pazarlama modeli, Türk Hava Yolları’nın satış ve pazarlama modeli ile farklılıklar göstermektedir.

Örneğin, Türk Hava Yolları’nda check-inn sırasında istenilen koltuk boş ise, ücretsiz olarak seçilebilmesine rağmen, Havayolları’nda özellikle istediğiniz bir koluk var ise, ekstra ücret ödemek durumundasınız. Havayolları low-cost havayolu sınıfında hizmet verdiğinden dolayı, uçuş öncesi ve uçuş sırasında almak istediğiniz ekstra hizmetler ücrete tabidir.

Low-Cost Havayolu Nedir ?

Dünya’da birçok satış kanalları ve modelleri bulunmaktadır. Bu satış ve pazarlama kanalları da aynı şekilde uçak bileti sistemlerinde de geçerlidir. Bu sistemlerden Dünya’da en yaygın olarak kullanılan modellerden bir tanesi de low-cost denilen pazarlama stratejileridir.

Peki nedir bu Low-Cost havayolu modeli ?

Low-cosh havayolu modeli: uçuş sırasında ve uçuştan önce verilen hizmetleri ekstra ücretli yaparak, sadece uçak bileti satın alarak ekstra hizmet satın almadan fiyat konusunda daha avantajlı hale getirmesi modelidir. Örnek vermek gerekirse, low-cosh olmayan havayolları’nın sattıkları  uçak biletlerinde koltuk seçimi ve uçak içi ikramlar ücretsiz gibi görülse de fiyatlandırma politikalarında bu hizmetler ekstra olarak fiyata dahil edilmektedir. Fiyata dahil edilerek satışa sunulduğu için, diğer havayollarından satın alındığında misafirlerde bu hizmetlere ekstra ücret ödenmediği hissi yaratabilmektedir.

Tüm Havayolları’nda Ekstra Hizmetler

Havayolları‘nda uçak bileti fiyatları, diğer havayollarının fiyatlarına oranla çoğu kez daha düşük olmaktadır. Bu fiyat düşüklüğünün en önemli ve temel nedenlerinden bir tanesi de low-cost modeli ile biletlerini satışa sunuyor olmasından kaynaklanmaktadır. Yani, biletin fiyatı 150 tl olduğunu varsayalım. Uçak biletinin normal fiyatı 100 tl ve koltuk seçimi 25 tl, uçak içi ikram 25 tl olduğu durumlarda diğer havayolları bu hizmetleri fiyatlara dahil olarak 150 tl’ye satmaktadır.

Fakat Havayolları‘nın bilet fiyatlarının daha düşük olmasının sebebi, eğer misafir ekstra hizmet satın almak istemiyor ve sadece uçuşunu gerçekleştirmek istiyorsa bu ekstra hizmetlerin ücretini ödemek zorunda değil mantığıdır. Dileyen misafirler diğer havayolları’nın ücretsiz olarak sunduğunu iddia ettiği ekstra hizmetleri de satın alarak, diğer havayolları’nın sunmuş olduğu hizmetleri aynı ücretle Havayolları’ndan da alabilmesidir.

havayolları bilet erteleme ile ilgili görsel sonucuTüm Havayolları’nda Bilet Değişikliği

Tüm Havayolları‘nın ve diğer havayolları’nın gelir kaynaklarından bir tanesi de uçuş öncesi satışa sunulan ekstra hizmetlerdir. Bu ekstra hizmetlerden bir tanesi de bilet tarihi değişikliğidir. Tüm Havayolları’nda bilet değişikliği her havayoluna göre farklılık göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyen misafirler Uçak bileti değiştirme telefon numarası 0850 250 67 77‘li ücretsiz müşteri hizmetlerini arayabilirler. Uçak bileti tarihi değiştirme işleminde Flex özellikli biletler ve Flex özelliği olmayan biletler olmak üzere 2 sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıfların kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Havayolu Flex Nedir ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, her havayolu firmasının kendine özgü pazarlama ve satış teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerin bazıları satış öncesi olmasına rağmen bazıları da satış sırasında uyguladıklarıdır. Tüm Havayolları’nda ise satış öncesi misafirlerinin hizmetine sundukları bir diğer seçenek de Havayolları Flex özelliğidir. Promosyon sınıfı olan uçak biletlerinde tarih ve yön değişikliği gibi seçenekler hemen hemen bütün havayollarında geçerli olmayan bir seçenektir.

Bu da demek oluyor ki, promosyon sınıfı satın alınan uçak biletlerinde tarih ve yön değişikliği yapılamamaktadır. Fakat Havayolları’nda uçak bileti tarihi değiştirme işlemlerinde bu durum geçerli değildir. Flex özellikli satın aldığınız her türlü uçak biletlerinde tarih ve yön değişikliğini herhangi bir cezai işlem uygulanmadan uçuşunuza 2 saatten fazla süre kalmak şartı ile değiştirebilirsiniz.

Havayolları Flex Özelliği Olmayan Biletler Değişir Mi ?

Tüm Havayolları‘nda her türlü uçak biletlerinde tarih ve yön değişikliği yapmak mümkündür. Detaylı bilgi için bilet erteleme telefon: 0850 840 48 31‘li ücretsiz müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Flex özelliği olmayan uçak biletlerinde de tarih değişikliği yapabilirsiniz. Uçak bileti tarihi değiştirmek istediğinizde her havayolunda olduğu gibi Tüm Havayolları’nda da cezai bir işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem; yurtiçi uçuşlarda 55 TL, yurtdışı uçuşlarda ise satın alınan sınıfa göre değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, 150 TL’ye Tüm Havayolları’ndan satın almış olduğunuz uçak biletinizde bir tarih değişikliği talebinizin olduğunu varsayalım. Bu tarih değişikliğinde biletinizi ilk satın aldığınızda Flex özelliğini de eklemişseniz, uçuşunuzdan 2 saat öncesine kadar hiçbir cezai işlem uygulanmadan kolayca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken kural Flex özelliği satın aldığınızda; Havayolu size hiçbir ekstra ücret ödemeyeceğinizi taahhüd etmez. Yeni istediğiniz uçuşla, sizin aldığınız uçuş arasında fiyat farkı var ise aradaki fiyat farkını ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde 50 TL’ye satın alınan uçak bileti ile 500 TL’lik uçak biletini değiştirmeniz mümkün olurdu. Bu da hiçbir havayolu tarafından uygulanabilecek bir durum değildir.

Havayolu Sınırsız Değişiklik Hakkı Nedir ?

Tüm Havayolları’nda sınırsız değişiklik hakkı: flex olarak adlandırılan uygulamanın kendisidir. Sınırsız değişiklik uygulaması beraberinde birçok yanlış anlaşılmayı da beraberinde getirmektedir. Havayolları sınırsız değişiklik hakkı, herhangi bir cezai işlem uygulanmadan tarifeli uçuşunuza 2 saatten fazla bir süre kalması şartı ile herhangi bir cezai işlemin uygulanmadan kolayca değişiklik yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Uçak Bileti Kaç Saat Kala İptal Edilebilir ?

Havayolları’nda, satın almış olduğunuz uçak biletleriniz uçuşunuza 2 saatten fazla süre kalana kadar iptal edilebilir. Tarifeli uçuşunuza 2 saatten az bir süre kala iptal ettiğinizde, sadece satın alım sırasında ödediğiniz alan vergilerini iade alabilirsiniz. Bu yazımızdan, uçuşunuza 2 saatten fazla süre kala uçak biletinizi iptal ettiğinizde herhangi bir zararınız olmadığı anlamı kesinlikle çıkarılmamalıdır. Her havayolunda olduğu gibi Havayolları’nda da daha önce satın aldığınız uçak biletlerini iptal ettiğinizde cezai işlem uygulanmaktadır.

Bu cezai işlem, her sınıfa göre farklılık göstermektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için bilet iptali telefon numarası 0850 840 48 31 numaralı müşteri hizmetleri’ni aramanız gerekmektedir.

havayolları bilet erteleme ile ilgili görsel sonucuHavayolları’nın 444’lü Numarası

Havayolları’nın 444’lü müşteri hizmetleri numarası 0888 228 12 12’dir. Havayolları’nın 444’lü çağrı merkezi numarası malesef bulunmamaktadır. Resmi müşteri hizmetleri numarasını da Türkiye’den aramanın dakikası 1.5 TL/Dakika olarak operatörünüz tarafından faturanıza yansıtılmaktadır. Tüm Havayolları’nın müşteri hizmetleri numarası ise 0850 840 48 31‘dir. Bu numarayı Türkiye dışında diğer ülkelerden yada Lefkoşa’dan arayabilirsiniz. Onun dışında Türkiye’den bu numarayı aramanız mümkün olmamaktadır. Türkiye’den ücretsiz olarak arayabileceğiniz müşteri hizmetleri numarası ise 0850 302 54 93‘dir.

Bir diğer makalemizde de Tüm Havayolları’nın ücretsiz müşteri hizmetleri’ne nasıl ulaşacağınız konusunda detaylı bilgi verdik. O makalemizi de okuyarak Havayollarına ücretsiz olarak ulaşabilir, uçak biletinizi satın alabilirsiniz.  www.musterihizmetleriiletisim.com/2018/10/21/pegasus-ucretsiz-musteri-hizmetleri/

Bu numarayı Türkiye ve diğer ülkelerden ücretsiz olarak arayabilirsiniz. Fakat bu Tüm müşteri hizmetleri: sadece rötar yapan uçuşlarınızda yada daha önce satın almış olduğunuz uçak biletlerinizde iptal olması durumlarında hizmet vermektedir.

2 comments

  1. Selam.Ben bugun 13.11.2018 tarihinde pegasus ucagi ile saat 09:05 te Sabika gøkceden Stockholm ucus yaptim.Buyuk Bir rezalet.Ucaga binmeden Once el bagajlari tartildi ve 8 kilo bagaj hakkin var dediler halbuki ben 10 kilo el bagaji olarak almistim.Benim ceketimle birlikte5 kilo fazla cikti.Bana cope at dediler bende giyeceğim şeyleri neden çöpe atayım dedim.Sonra giydim giyeceklerimi ve birde el çantamdan makyaj Ve diğer özellerimi aktardım Ve 3 kiloda attım çöpe Sonra çalişanlarınızdan biri Arapça konuşan başörtülü biri ile tartışıyordu sonra kadına elemanınız gerizekalı pislik defol dedi banada gerizekalı giymiş üstüne dedi.Ve ben en sona kalmıştım o stresle hiç seslenmeden girdim uçağı kaçıracaktım.Kısacası daha düzgün daha anlayışlı olabilirdi elemanınız.Benim 20 kilo bagaj fişimi aldı geri vermedi Eğer bagajım kaybolsaydı o zaman bütün Avrupa’yı ayağa kaldırırdım.Kamera Ve ses kayıtları varsa ordan izleyin ne kadar çirkin edepsizce davranıldığını.Dua edin tazminat davası açmıyorum size.

  2. Bilet alirken bilet degistirmek icin ekstra kisi basi 12.99 tl kesildigi zaman biletimizi her hangi bir tarihe aldigimiz fiyatami erteliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir